19.03.2022, 18.00, Jasna 10/3, Warszawa – otwarcie instalacji
Lokal nie jest jeszcze dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, jeśli potrzebujecie dowiedzieć się czegoś więcej o dostępności i poszukać rozwiązań doraźnych, zapraszamy do kontaktu! Zrobimy, co w naszej mocy, żebyście mogłx dotrzeć na wydarzenie.
Kiedy rozpoczynaliśmy wspólną pracę z uczestniczkami i uczestnikami tej edycji Instytutu Otwartego w październiku 2021 roku, na granicy polsko-białoruskiej trwał kryzys. Tysiące ludzi starały się przedostać do Europy w wyniku targających ich regionami konfliktów zbrojnych, w tym wojny w Afganistanie i zajęcia kraju przez Talibów. Zaczęliśmy więc prace wokół tematów granicy, uchodźctwa, gościnności, poczucia bezpieczeństwa i jego braku. Nie przypuszczaliśmy, że sześć miesięcy później, gdy spotykamy się, by publicznie zaprezentować efekty naszych prac, trwać będzie wojna w Ukrainie, konflikty zbrojne przestaną dotyczyć odległych zakątków świata, zaś uchodźstwo stanie się codziennością.
Podejmowane przez nas tematy nie straciły na aktualności, zyskały natomiast bolesną jaskrawość. Uczestniczki i uczestnicy tej edycji Instytutu Otwartego pochodzą z Białorusi, Polski i Ukrainy. Pracowały i pracowali ze społecznościami migranckimi i uchodźczymi również z Afganistanu, Kuby, Afryki Subsaharyjskiej. Konfrontując się z historią własnej migracji lub pragnienia wyjazdu, lękając się o bliskich na terenach ogarniętych wojną, starały się i starali wsłuchać w opowieści innych i stworzyć bezpieczną przestrzeń dla ich wybrzmienia. Pragniemy, by działania powstałe przez sześć miesięcy naszej wspólnej pracy były świadectwem dążenia do gościnnego, współczującego, pomocnego świata pomimo przeciwnościom, wojnom i braku nadziei.
Alicja Borkowska, Agnieszka Róż, Igor Stokfiszewski
Organizator/ka: Strefa WolnoSłowa
INSTYTUT OTWARTY // OPEN CALL