15 maja 2022
godz. 20
wstęp wolny
Organizator/ka: Krytyka Polityczna
15 maja 2022
godz. 20
wstęp wolny
Organizator/ka: Krytyka Polityczna
Solowe odsłony twórczości Pawła Szamburskiego to jak do tej pory „Ceratitis Capitata” z muzyką liturgiczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego na klarnet sauté oraz „Uroboros” bazujący na wątkach ludowych koncept-album o wiecznym cyklu życia i śmierci. Bardzo ładnie wydane płyty.
Szamburski znany jest również ze swych barwnych zapowiedzi, które niejednokrotnie przyjmują formułę „stand-up comedy”, a może nawet „tragedy”. Jak kto woli. Przyjaciele z tak zwanego „środowiska” sugerowali nawet Pawłowi nagranie albumu o nazwie „Zapowiedzi Pawła”. Tak im się podobało. W najnowszym projekcie, a może performansie solowym o nazwie „Wszystko” – artysta pozwala sobie na wszystko.
Będzie to zatem emanacja czy raczej manifestacja absolutnej wolności, kompletnej nagości – takiej, że się zdejmuje ubranie i skórę też, szczerości totalnej, no i co za tym idzie – odwagi. Odwagi, tak.
Wychodzą tedy przed oczy i uszy publiczności zarówno mocne strony twórcy, wszelkie jago talenta, smaki, wyobraźnie, ale w tym samym czasie także słabości, zmaganie, niedoskonałości ludzkie, smutek, beznadzieja też. Słowem – Wszystko.
–
Paweł Szamburski (ur. 1980 w Warszawie) klarnecista, kompozytor i animator kultury. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii UW. Od 20 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. Artysta związany jest ze środowiskiem Lado ABC, którego konsekwentna trwająca kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna wpłynęła na dynamiczny rozwój niezależnej sceny w Polsce. Realizuje festiwale, koncerty, warsztaty edukacyjne aktywnie przyczyniając się do promocji i upowszechniania nowej muzyki w kraju i za granicą.Paweł Szamburski współtworzy zespół BASTARDA /www.bastardatrio.com/, który w nowatorski sposób reinterpretuje muzykę dawną (średniowieczną i renesansową), a także inspiruje się szeroko pojętym folklorem – w tym chasydzkimi Nigunami, pieśniami Fado, a także polską muzyką ludową. W duecie SZAZA – Szamburski/Zakrocki – artysta działa na polu interdyscyplinarnym. Komponuje dla filmu, teatru, tańca współczesnego, kina niemego, a także słuchowisk radiowych. Artysta tworzy również projekty solowe min: „Ceratitis Capitata” nawiązujący do muzyki liturgicznej pięciu wielkich religii basenu Morza Śródziemnego oraz „Uroboros” stanowiący muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka. W swojej pracy twórczej i kompozytorskiej najczęściej wykorzystuje klarnety, głos oraz elektronikę. W przeszłości odpowiadał za takie projekty i zespoły jak: Horny Trees, Cukunft, Meritum, Tupika, Ircha Clarinet Quartet, Lost education, przez lata prowadził także autorski cykl koncertów z muzyką improwizowaną „Djazzpora”, który przyczynił się do uformowania warszawskiej sceny niezależnej.
W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) – nagrodą „Sacem“ za najlepszą muzykę filmową. W 2022 został nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyka popularna. Paweł Szamburski współpracował z tak uznanymi artystami jak Piotr Cieplak, Paweł Miśkiewicz, Leszek Bzdyl, Jakub Krofta, Michał Liber, Konrad Dworakowski, Jacek Owczarek, Nickolas Jaar, Maria Raducanu, Alan Bern, Frank London, Joe McPhie, Harold Rubin, David Krakauer, Kazuchisa Uchichashi, Burkhard Stangl, Franz Hauzinger, Holland Baroque, Raphael Rogiński, Marcin Masecki, Dorota Miśkiewicz, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente, Patryk Zakrocki, Macio Moretti, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Maciej Trifonidis, Dj Lenar i wielu innych.
LINKI: www.szamburski.bandcamp.com www.youtube.com/c/PawełSzamburskiwww.souncloud.com/szamburski
–
W latach 2009-2012 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat realizowany był cieszącym się dużym zainteresowaniem publiczności i muzyków cykl koncertów “Wolne niedziele”. Zakładał on możliwość obcowania z muzyką w najbardziej bezkompromisowej formie – koncertów domyślnie solowych. Na Jasnej chcielibyśmy do tej formuły wrócić i ponownie rzucić wyzwanie środowisku muzycznemu, które nasz cykl do dziś wspomina jako jedną z form najbardziej ożywczych. Zapraszamy raz w miesiącu. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski