mikrozamówienie #21 | 16 października 2020
Sylwia Lasota – artystka wizualna, wykorzystuje różne techniki i media artystycznej wypowiedzi. Studiowała w Danii na Wydziale Grafiki i Animacji Art and Technology – Aalborg University. Zajmuje się grafiką, fotografią, twórczyni filmów wideo, projektantka kostiumów i scenografii teatralnej. Współzałożycielka przestrzeni twórczej Platform 4 w Aalborg w Danii. Współtworzy Grypę Twórczą Flu w Krakowie. Organizatorka festiwali sztuki niezależnej, akcji w przestrzeni publicznej, sytuacji oraz interwencji opartych na badaniach stosunków społecznych. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in: w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych TEKTURA (Lublin 2008), w galerii University College of Northern Denmark (Aalborg 2010-2012). Przygotowywała kostiumy do spektaklu ,,Bajki Robotów” w reż. Agnieszki Olsten i ,,Jedzonko” reż. Katarzyny Szyngiery (Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego), stworzyła scenografię i kostiumy do spektaklu ,,Bez czułości” w reż. Zofii Zoń (Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego 2018).
Katarzyna Szyngiera – reżyserka, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz kursu Studio Prób w Szkole Wajdy. Współpracowała z teatrami w całej Polsce, m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W ramach projektu WFDiF „Teatroteka” zrealizowała teatr telewizji „Zgaga”. Reżyserka wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Lwów nie oddamy!” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie), którego scenariusz powstał w efekcie pracy badawczej wraz z dramaturżką Olgą Maciupą, semiotykiem kultury Marcinem Napiórkowskim i reporterem Mirosławem Wlekłym. W interdyscyplinarnej instytucji kultury Biennale Warszawa przygotowała spektakl „Uchodźczynie” współtworzony przez aktorki oraz poszukujące w Polsce schronienia kobiety z Iraku, Czeczenii, Tadżykistanu, Dagestanu i Kirgistanu. Reżyserka spektakli „Bóg w dom” oraz „Swarka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy opartych na reportażach, których jest współautorką z Mirosławem Wlekłym, publikowanych w Magazynie Reporterów „Duży Format”. Laureatka nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” 2015 za spektakl „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” zrealizowany w Teatrze Współczesnym w Szczecinie na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Wraz z Mirosławem Wlekłym nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za reportaż „Swarka”.
Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej. w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski