Organizator/ka: Krytyka Polityczna
Projekt artystyczny / badawczy
SZUKAMY PŁAZÓW NA ZAKOLU ćwiczenia ze społecznej inwentaryzacji przyrodniczej
2024.06.04
sob..
11:00 Kwiecień kojarzy się nam z intensywnym wibrującym dźwiękiem rozbrzmiewającym nad stawami, oczkami, w jeziornych zatoczkach i na mokradłach. Okres godowy żab i ich charakterystyczne kumkanie słychać przez cały miesiąc, a skrzek gromadzi się przy brzegach zbiorników by wkrótce ożywić je tysiącami czarnych kropeczek kijanek.
❊ Spotykamy się w sobotę 6 kwietnia o godzinie 11:00 na Zakolu i w grupach wyruszamy na poszukiwanie płazów i obserwacje mokrych siedlisk. Zaczniemy od wprowadzenia, podczas którego dowiecie się jak szukać żab i ropuch oraz na co jeszcze chcemy zwracać uwagę podczas eksplorowania mokrych siedlisk. Zaproponujemy Wam ćwiczenie, które pobudzi nasze zmysły i uwrażliwi nas na specyfikę ekosystemu/terenu Zakola. Będziemy się dzielić w kilkuosobowe grupy, ale można też przyjść ze swoją drużyną. Wyruszymy w różne strony korzystając z przygotowanej przez nas mapy z punktami. Spacery zakończymy dzieleniem się znaleziskami i przeżyciami.
❊ Prosimy o zabranie ze sobą kaloszy (ew.butów górskich), małego prowiantu, wody, naładowanego telefonu, na którym będziemy korzystać z mapy, przyborów do pisania, ew. notatnika. Dokładne informacje dotyczące miejsca zbiórki zostaną przesłane mailowo zapisanym osobom.
Płazy są wielką tajemnicą mokradeł Zakola Wawerskiego. Wydawałoby się, że jest tu raj dla żab i ropuch – dużo wody, spokojne zakamarki gęstego olsu, z dala od nieprzewidywalnych prądów wodnych, które mogłyby porwać jajeczka. Jednak niewiele osób miało do czynienia z płazami na tym terenie – podczas naszych spacerów spotykałyśmy pojedyncze żaby moczarowe czy ropuchy szare. Kiedyś notowane były liczne osobniki w okolicy Jeziorka Żabiego, ale obecnie są doniesienia o zmniejszeniu populacji.
Dlatego chcemy wspólnie z Wami wyruszyć na poszukiwanie płazów na Zakolu!
❊ ❊ ❊
Inwentaryzacja przyrodnicza i społeczna inwentaryzacja:
Wychodząc od tradycyjnej formuły eksperckiej inwentaryzacji gatunków lokalnych, chcemy poszerzyć to podejście i zaproponować również inne metody na to działanie. Naszym celem jest włączenie metod somatycznych i zaangażowanie naszych ciał w eksperymentalny proces inwentaryzacji, aby stworzyć środowisko sprzyjające wymianie wiedzy eksperckiej i nieeksperckiej. Chcemy by wyzwanie inwentaryzacyjne stało się pretekstem do lepszego poznawania tego cennego miejskiego mokradła i nawiązywania z nim trwałej relacji, stąd pomysł na zainicjowanie oddolnej, społecznej inwentaryzacji przyrodniczej, która może wydarzać się podczas samodzielnych spacerów. Z naszej strony zapraszamy na rozmowy i spacery, podczas których zapoznamy się z narzędziami służącymi do tego typu obserwacji, a także na spacery-warsztaty proponujące ucieleśnione podejście do inwentaryzacji.
❊ ❊ ❊
ZAKOLE to projekt zakorzeniony na warszawskim mokradle. Zakole Wawerskie obejmuje zarówno malownicze, w większości niedostępne bagno, jak i rozległe łąki. Stopniowo poznając to miejsce wraz z jego różnorodnymi mieszkańcami i bywalcami mapujemy jego znaczenia. Współdziałając z nimi oraz z innymi osobami z pola nauk przyrodniczych, sztuki, filozofii, aktywizmu czy administracji, szukamy sposobów prezentowania opowieści o tego rodzaju przestrzeniach i ekosystemach, a także wsłuchiwania się w głosy współtworzących je istot. Zależy nam na podkreśleniu wagi istnienia podobnych miejsc w miastach, przede wszystkim ze względów przyrodniczych i klimatycznych, zwracając przy tym uwagę na złożoność relacji w jego ramach. Jako że większość terenu Zakola Wawerskiego znajduje się na prywatnych działkach, apelujemy do miasta o wykup tych gruntów, by można było skutecznie chronić to wyjątkowe miejsce i wziąć odpowiedzialność za naszą wspólną wielogatunkową przyszłość.
~~~
EDIT: Uwaga! Na ten moment mamy pełną grupę na sobotnie spotkanie i zamykamy zapisy, dziękujemy wszystkim za zgłoszenia. Osoby które zgłosiły się przez formularz jednak nie bedą mogły przyjść bardzo prosimy o poinformowanie nas przez wiadomość lub email.