Manifest grupy Neuroodmiennx, jest rezultatem kilkunastu spotkań grupy warsztatowo-dyskusyjnej dla osób artystycznych oraz osób pracujących w instytucjach publicznych.
Zin stanowi głos osób, których potrzeby w pracy związanej z kulturą są pomijane. Jego treść jest skierowana do środowiska artystycznego i osób współpracujących. Materiał stanowi zapis emocji, dzielenia się przykładowymi sytuacjami, które mają pomóc zrozumieć drugiej stronie – z jednej strony naszą dziwność, atypowość, ale też wyjątkowość, dzięki której tworzona jest warszawska kultura i sztuka.
Projekt został zrealizowany przez Mateusza Kowalczyka w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy
Mateusz Kowalczyk – artysta wizualny, performer. Jego aktywność artystyczna w znacznym stopniu składa się z działań kolektywnych, związanych ze sztuką zaangażowaną społecznie. Jego poglądy manifestują się poprzez udział w wystawach i akcjach wspierających idee demokratyczne, antyfaszystowskie i wspólnotowe. W ostatnich latach eksplorował rytualność w ujęciu performatywnym oraz partycypacyjnym, tworząc zbiorowe doświadczenia. Artysta rozwija artystyczne możliwości nowych technologii do tworzenia narracyjnych doświadczeń, takich jak wideo 360, VR i fotogrametria. Od 3 lat współpracuje z centrum kultury w Warszawie, wspierając pierwsze tego rodzaju laboratorium XR (Rozszerzonej Rzeczywistości) w Polsce, skupiając się na pracy z lokalnością i historiami. Od 8 lat aktywnie wspiera działania postartystyczne, biorąc udział w Konsorcjum Praktyk Postartystycznych oraz Biurze Usług Postartystycznych. Obecnie kontynuuje obszar swojej praktyki, koncentrując się na tematach uzdrawiania oraz liminalności.