Zauważyłyśmy spadek aktywności politycznej wśród młodych osób, w tym dużą niechęć do uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych i samorządowych. Istnieje wiele przyczyn, dla których młodzi ludzie mogą nie uczestniczyć w wyborach, w tym:
- Brak zainteresowania polityką: Wielu młodych ludzi po prostu nie interesuje się polityką i nie widzi jej wpływu na ich życie. Uważają, że ich głos nie ma znaczenia i nie ma wpływu na decyzje podejmowane przez rząd.
- Brak zaufania do polityków: Inną przyczyną, dla której młodzi ludzie nie chodzą na wybory parlamentarne, może być brak zaufania do polityków. Wiele osób nie wie na kogo głosować, bo nie ma żadnych dobrych kandydatów. Tutaj warto poruszyć temat głosowania za ‘mniejszym złem’.
- Zmęczenie kampanią wyborczą, dezinformacja, nadmiar informacji: Kampania wyborcza może być bardzo intensywna i niektórzy młodzi ludzie mogą czuć się przytłoczeni licznymi spotkaniami, przemówieniami i reklamami wyborczymi. Ponadto, w internecie i innych mediach jest obecnie nadmiar informacji a równocześnie trudno znaleźć konkretne, rzetelne informacje dotyczące kampanii wyborczych.
- Problemy z organizacją czasu: Młodzi ludzie często mają napięty harmonogram związany z pracą, nauką i życiem prywatnym, co może utrudniać im znalezienie czasu na udział w wyborach parlamentarnych.
- Problemy z rejestracją do głosowania: Niektórzy młodzi ludzie mogą mieć trudności z zarejestrowaniem się do głosowania, szczególnie jeśli nie mieszkają w miejscu, w którym są zarejestrowani, lub jeśli są na studiach za granicą. Niektórzy nie wiedzą nawet jak i gdzie zarejestrować się na wybory, jak oddać głos, łączy się to z tak dużym stresem, że z tego rezygnują.
Organizator/ka: Krytyka Polityczna