W związku z sytuacją polityczno-prawną w Polsce coraz mniej Polek decyduje się na posiadanie dziecka. Pandemia, po której wszyscy spodziewali się wzrostu liczby urodzeń, pogorszyła bilans przyrostu naturalnego w kraju. Pojawił się kryzys zaufania do publicznych szpitali. Te kobiety, które na to stać, decydują się urodzić w placówkach prywatnych lub zagranicznych, na przykład niemieckich. Te z kolei, które nie znajdują się w tak uprzywilejowanej pozycji, w polskich szpitalach stykają się ze złym traktowaniem, przepracowanym personelem medycznym, ogólnym brakiem wrażliwości wobec ich delikatnej sytuacji i niedostatecznym dostępem do opieki psychologicznej.
Czy w Polsce można urodzić z godnością? Co musi się zmienić, aby odpowiednie warunki porodu stanowiły standard, nie zaś przywilej? Na te i inne pytania związane z prawnymi aspektami zagadnień związanych ze standardami opieki okołoporodowej w toku spotkania odpowiedzą:
dr hab. Maria Boratyńska – specjalistka w zakresie prawa cywilnego oraz medycznego, pracowniczka naukowa WPiA UW oraz WUM, Sekretarz – Członek Prezydium Komitetu Bioetyki PAN, redaktorka naczelna kwartalnika „Przegląd Prawa Medycznego”.
Joanna Pietrusiewicz – Prezeska Zarządu Fundacji Rodzić po Ludzku, specjalistka ds. opieki okołoporodowej, propagatorka idei opieki medycznej opartej na szacunku i potrzebach kobiet.
Spotkanie odbędzie się 10 marca 2022 r. o godzinie 18:30 w formie stacjonarnej w Świetlicy Krytyki Politycznej przy ul. Jasnej 10/3. Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku koła.
Zapraszamy do zadawania pytań naszym panelistkom w komentarzach pod transmisją.
Spotkanie w imieniu Koła poprowadzą Natalia Nieróbca oraz Julia Głębocka.
Organizator/ka: Koło Naukowe Prawo a Płeć
Tydzień Walki o Prawa Kobiet