Drogie Twórczynie, Drodzy Twórcy,
Szanowni Artyści, Szanowne Artystki,
Jak przy każdej edycji Programu Wzmocnienie Środowisk Twórczych, tak i tym razem otrzymałyśmy i otrzymaliśmy od Was wiele wspaniałych propozycji. I – jak co roku – były to propozycje wyjątkowe. Czułe, mądre, oryginalne, otwarte i w zaskakująco szeroki sposób rozumiejące „włączanie”. Wasze projekty skierowane były do grup migranckich, wykluczanych i osób nie-ludzkich. Tę rozpiętość odzwierciedla zamieszczona poniżej „Lista Finałowa”, której nie traktujemy jako po prostu listy projektów wyróżnionych. Jej kształt układa się w intrygującą opowieść o artystycznych strategiach wpływania na rzeczywistość. To Wasz głos, za który bardzo dziękujemy – uważamy, że powinien on wybrzmieć. Chcemy jednak wyraźnie zaznaczyć, że dotyczy to także pozycji, które nie znalazły się na ogłaszanej liście. Jej długość wynika w dużej mierze z ograniczeń formalnych.
Wielkim wyzwaniem było dla nas wyłonienie finalistów, finalistek, laureatów i laureatek. Dlatego też zależy nam na tym, żeby nasze podziękowania dotarły do wszystkich grup, które zgłosiły swoje propozycje w piątej edycji PWŚT. Przyjmijcie też nasze gratulacje,
Komisja w składzie:
Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa), Basia Synak (Szajn), Elżbieta Zasińska (Krytyka Polityczna), Wojtek Zrałek-Kossakowski (Krytyka Polityczna)
LISTA FINAŁOWA
(kolejność alfabetyczna wg tytułów)
Grupa Teatralna Kurtyna: Co przed wami
Hadiża Abilova, Alija Magomadova, Yeva Karenova, Karolina Gembara: Co u nas?
Maja Soś, Maja Starosta, Łukasz Stylec, Dominik Urbański: Czuj się jak u siebie w domu
7collective – Hleb Kavaleu, Iuliia Krasilnikova, Lizaveta Stecko: MOSTernia
Martyna Nitkowska, Julia Patsora, Weronika Perłowska: PARK – partycypacyjny film dokumentalny
@nuclei – Emma Szumlas Jeremi Czyż Marianna Hoc: nuclei invites: in times of decay
Paweł Bernadowski, Michał Pabian, Adrianna Hanslik, Agata Konarska, Michał Szarowicz: Przyszłość – ćwiczenia z zapominania
Elwira Sztetner, Edyta Bystroń, Dariusz Gzyra: Poszlaki szowinizmu gatunkowego
Martyna Dyląg, Sandra Guzowska, Bartłomiej Juszczak, Aleksandra Kądziołka, Ja- kub Kotynia, Aleksander Radliński, Jan Sarata, Kamila Wdowska, Adam Zuber: Teoria zmęczenia
Brokatowa Wstęga Mobiusa: Wąsaty sen
Robert Ciszewski, Bartosz Ostrowski, Bartosz Prosuł, Sebastian Siepietowski, Aleksandra Sroka, Dominika Wiak, Patrycja Wysokińska: We Are Dead Either Way
Queerowa Akademia Ruchu i Przestrzeń Wspólna: Wielka Księga Scorów. Choreografie wspólnotowości
LAUREACI i LAUREATKI
GRUPA
Hadiża Abilova, Alija Magomadova, Yeva Karenova, Karolina Gembara
TYTUŁ
Co u nas?
OPIS
Pokaz prac fotograficznych fotografek-migrantek, seria warsztatów i działań włączających skierowanych do młodych osób. Debiut.
UZASADNIENIE
Działanie pozornie proste a w swojej istocie uderzająco głębokie, czułe, spójne, konsekwentne i dopracowane w szczegółach. Wieloetapowa i równościowa współpraca osób osadzonych w warszawskim polu artystycznym z debiutującymi fotografkami-migrantkami.
*
GRUPA
Kolektywy Queerowa Akademia Ruchu i Przestrzeń Wspólna
TYTUŁ
Wielka Księga Scorów. Choreografie wspólnotowości.
OPIS
Realnie wspólnotowa praca twórcza warszawskich queerowych kolektywów poświęcona opracowaniu i dokumentacji nowych technik choreograficznych.
UZASADNIENIE
Projekt przepisujący queerową utopię na rzeczywistość. Zapis tworzenia społeczności w oparciu o zaufanie, wyrażanie swoich potrzeb, horyzontalność, bezpieczeństwo. W oryginalny sposób wykorzystujący ruch i wnoszący nową jakość we współczesną scenę choreograficzną.