Jasna 10 | Świetlica Krytyki Politycznej w Warszawie
17 marca 2023
od godz. 18
wstęp wolny
Organizator/ka: Krytyka Polityczna
Jasna 10 | Świetlica Krytyki Politycznej w Warszawie
17 marca 2023
od godz. 18
wstęp wolny
Organizator/ka: Krytyka Polityczna
FILMY
Pas de Cinq (8 minut)
Interpretacja utworu Mauricio Kagela Pas de Cinq. Wandelszene (1965) przygotowana na wydarzenie „Partytury graficzne – koncert wokół „Glissando” #32: zapis”, towarzyszące festiwalowi Warszawska Jesień 2017 i zaprezentowana w Galerii Studio jako instalacja wideo. Pas de Cinq to beckettowski w duchu utwór perkusyjny na kwintet osób chodzących z kijami/laskami. Kompozytor precyzyjnie określa obszar, trasy oraz rytmy ruchu, natomiast zachęca do różnicowania podłoża, po którym chodzą wykonawcy.
Grupa ETC wystąpiła w składzie: Edka Jarząb, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Krzysztof Sokół, Agnieszka Szostakiewicz
wideo: Ania Płonka, dźwięk: Krzysztof Sokół
*
Cykl Performansów Białobrzegi 2015 (15 minut)
Cykl performansów dokamerowych zrealizowanych w Białobrzegach z okazji wydarzenia Fala Dźwięku w klubie SDQ w Warszawie (późniejszy Pogłos). Fala Dźwięku przez lata odbywała się w Białobrzegach i na jedną z pierwszych jej warszawskich edycji przygotowały_liśmy m.in. szereg działań „przenoszących” Białobrzegi do Warszawy. Wideo obejmuje trzy solowe działania, w tym dwa performansy zaproszonych gości, którym zdarzało się z nami występować – Xawerego Stańczyka oraz Łukasza Strzelczyka, organizatora Fali. Łukasz dzisiaj organizuje kolejną Falę Dźwięku (pozdrawiamy).
Realizacja: Anna Płonka
*
[bez tytułu] (15 minut)
Odnaleziony podczas prac archiwalnych przy okazji tego przeglądu, film zatytułowany na jednym z dysków po prostu „Film2”, a na drugim „Film Emancypacyjny2”, przedstawia ironiczną trawestację konwencji filmowych francuskiej Nowej Fali oraz kina no wave spod znaku Amosa Poe. W rolach głównych Ewa Kozik oraz Krzysztof Sokół. Nie jest jasne, kto reżyserował ten film, natomiast został on nakręcony na użytek Dnia z Fluxusem w Nowym Wspaniałym Świecie w kultowym mieszkaniu przy ulicy Przanowskiego, gdzie swego czasu powstawały różne domowe nagrania i filmy środowiska ETC.
Realizacja: być może kiedyś ustalimy kto
*
Danger Music: wykład performatywny i koncert utworów Dicka Higginsa (1,5 h)
Dokumentacja wykładu performatywnego, przygotowanego na zaproszenie Archiwum Idei w Pawilonie w Poznaniu jako wydarzenie towarzyszące wystawie Fluxus w pigułkach. Wykład stanowił próbę odpowiedzi na szereg pytań. Czy muzyka może być dzisiaj groźna? Niebezpieczna? A jeśli tak to dla kogo? I co to właściwie może dzisiaj znaczyć? Wykład połączony był z wykonaniem wybranych utworów z cyklu Danger Music Dicka Higginsa, który poszukiwał w nim odpowiedzi na podobne pytania w latach 60.
Grupa ETC wystąpiła w składzie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska
Realizacja: Piotr Macha
Grupa ETC
Jesteśmy grupą reserchersko–artystyczną, zajmującą się tradycją artystyczną neo-awangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Grupa powstała w roku 2009, jej skład jest płynny, otwarty na nowe znajomości oraz konkretne działania. Współpracujemy z różnymi instytucjami i w zależności od profilu danej instytucji przygotowujemy zdarzenia o charakterze naukowym, popularyzatorskim, bądź artystycznym, starając się łączyć te perspektywy. Organizowały_liśmy koncerty, warsztaty, gry miejskie, cykle wykładów performatywnych, sesje naukowe. Tworzyły_liśmy instalacje dźwiękowe (Bunkier Sztuki), remix opery (Komuna // Warszawa) a nawet serial internetowy (Muzeum Współczesne Wrocław). Wykonywały_liśmy i reinterpretowały_liśmy utwory muzyki nowej i eksperymentalnej w ramach licznych festiwali (m.in. Fluxus Festivalis, Warszawska Jesień, Survival, Musica Privata, Mikrofestiwal, WarSoVie, Festiwal Muzyki Teatralnej, Intereference). Wiosną 2012 przygotowały_liśmy Dzień z Fluxusem w Nowym Wspaniałym Świecie w ówczesnej siedzibie Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, a jesienią 2014 roku wydały_liśmy nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej książkę Narracje – Estetyki – Geografie. Fluxus w trzech aktach. Natomiast w roku akademickim 2014-2015 zrealizował_liśmy cykl wykładów performatywnych Fluxus: Awangarda? Polityka! w ramach Uniwersytetu Krytycznego.
EUGENIA BALAKIREVA (Białoruś)
MICHAŁ BORCZUCH
NOUMS DEMBELE (Burkina Faso)
HUBERT ZEMLER
CHRISTINA ESHAK (Syria)
OLGA MYSŁOWSKA
MARTINA KUZMANOVIĆ (Serbia)
KATARZYNA GÓRNA
DINA LEONOVA (Białoruś)
DIANA LELONEK
MARIA MARTOS (Ukraina)
RAPHAEL ROGIŃSKI
słuchowisko:
Wojtek Zrałek-Kossakowski
Marcin Lenarczyk