Atmosfera nietolerancji i homofobii w Polsce i na Węgrzech narasta od lat. Medialna nagonka, czy akty prawne, które pod przykrywką idei “ochrony rodziny” czy “bezpieczeństwa młodzieży”, wycelowane są w społeczność LGBT+, wpływają na codzienne życie jej przedstawicieli – ataki przemocy na osoby z grup marginalizowanych, poczucie izolacji i wykluczenia ze społeczeństwa, decyzje o wyjazdach zagranicę – to tylko niektóre ze skutków polityki obu państw.
„Kraina baśni jest dla wszystkich” powstała, żeby przeciwstawić się oficjalnej narracji rządu węgierskiego – jej zadaniem jest uczenie szacunku do ludzi z różnych środowisk. Książka składa się z siedemnastu baśni stanowiących luźną interpretację znanych opowieści. Ich nowe wersje w centrum wydarzeń stawiają różnorodne postaci z marginalizowanych grup społecznych: Kopciuszek pochodzi z romskiej rodziny, a Królowa Śniegu jest lesbijką.
Książka spotkała się z olbrzymią falą krytyki, a węgierski rząd zdecydował, że na okładkach książek, w których pojawiają się wątki LGBT+, ma pojawić się dobrze widoczna adnotacja: „Zachowanie niezgodne z tradycyjnymi rolami płciowym”.
O sytuacji mniejszości w Polsce i na Węgrzech, o tym, jak można przeciwstawiać się opresyjnym działaniom rządów, a także o tym, dlaczego książki takie jak „Kraina baśni” są potrzebne z Dorottyą Redai, Boldizsarem Nagym i Bartem Staszewskim porozmawia Katarzyna Przyborska, dziennikarka Krytyki Politycznej.
Spotkanie w języku angielskim z opcją tłumaczenia na polski.
Spotkanie transmitowane będzie na profilu fb Krytyki Politycznej i Jasnej 10.
Organizator/ka: Krytyka Polityczna