Czy właśnie przesypiamy wielką rewolucję w polskiej energetyce? Czym to grozi, czyja to wina i jak można zapobiec społecznej katastrofie w regionie Bełchatowa?
O wnioskach z raportu Przespana rewolucja. Sytuacja społeczna w regionie bełchatowskim u progu transformacji energetycznej rozmawiać będą Marcin Popkiewicz, Alicja Dańkowska, Przemysław Sadura i Kaja Puto.
Odejście od węgla to dla świata i Polski pilna konieczność – właśnie ze względu na klimat, ale także na jakość powietrza i całego środowiska, wreszcie koszty ekonomiczne. Ale to wszystko łatwo powiedzieć, gdy się nie mieszka w regionie-węglowej monokulturze, w którym kopalnia i zasilana węglem brunatnym elektrownia tworzą oś społecznego świata i źródło przyzwoitego dobrobytu. Los dawnych powęglowych zagłębi często jest nie do pozazdroszczenia, o czym świadczą przykłady okolic Wałbrzycha czy północnych hrabstw Wielkiej Brytanii.
Wiemy już, że im później zaczyna się konieczne zmiany, im bardziej żywiołowo i brutalnie one przebiegają, im słabszy jest przy nich głos aktywnych obywateli – tym gorzej. A utrata miejsc pracy i perspektyw na przyszłość, ale także świadomość bycia oszukanym i porzuconym to świetna pożywka dla nastrojów, a potem polityki negującej naukę i problem zmiany klimatu, antydemokratycznej, wskazującej zastępczych wrogów.
Organizator/ka: Krytyka Polityczna