Szczegółowe informacje będziemy wysyłać do osób zapisanych dzień przed wydarzeniem. W razie nagłej sytuacji i braku możliwości przybycia bardzo prosimy o informację – będzie miejsce dla kogoś innego!
Na spacery należy ubrać się w długie spodnie i kalosze lub ewentualnie inne buty terenowe/górskie odporne na błotne ścieżki. W przypadku zapowiadanych deszczy zabrać coś przeciwdeszczowego. Jeżeli prognoza obejmować będzie burze, możliwa jest zmiana terminu spaceru.
Spacery są dokumentowane fotograficznie i czasem częściowo filmowo. Udział wiąże się ze zgodą na udostępnianie wizerunku. Można się zamaskować.
o prowadzących:
*Chwaściarnia*
Pracownia budowania relacji z roślinami poprzez artystyczne praktyki zielarskie. Pierwotnie powstała w 2020 roku jako program edukacyjny z inicjatywy Julii Krupy, ze wsparciem Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej na Jazdowie. Aktualnie funkcjonuje jako kolektyw zrzeszający badaczki i artystki pracujące z roślinami: Anna Nowakowska, Marianna Łupina, Anna Maria Ziarkowska, Joanna Klikowicz, Julia Krupa, Martyna Chmielnicka, Tusia Kociubinska i Zuzanna Szymłowska. Grupa praktykuje partyzantkę ogrodniczą, miejskie zbieractwo, tworzy zielarskie receptury, prowadzi warsztaty i spacery w obszarze etnobotaniki i sztuki. Działa aktywistycznie w obszarze ekologii i poszanowania zieleni. W 2023 roku w piśmie „Czas Kultury” opublikowany został artykuł autorstwa J. Soćko, J. Krupa opisujący autorską metodę uważnościową Chwaściarni nakierowaną na świadome i zainspirowane zielarską etyką troski współzamieszkiwanie świata z roślinami.
Anna Nowakowska (ona/jej) – absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, filologii romańskiej na UMCS w Lublinie i Kem Szkoły. Aktywistka w Porozumieniu Feministycznym 8 marca i członkini kolektywu Chwaściarnia. Jej praktyka artystyczna wychodzi od praktyk uważnościowych, w swoich pracach eksploruje temat relacji człowieka z naturą i bytami nie-ludzkimi, a także cielesności i przyjemności. Oprócz sztuk wizualnych, interesuje ją także słowo. Wielka entuzjastka spacerów leśnych, krzyżówek-Jolek i fantazjowania.
ZAKOLE to projekt zakorzeniony na warszawskim mokradle. Zakole Wawerskie obejmuje zarówno malownicze, w większości niedostępne bagno, jak i rozległe łąki. Stopniowo poznając to miejsce wraz z jego różnorodnymi mieszkańcami i bywalcami, rozpoznajemy i mapujemy jego znaczenia. Współdziałając z osobami z pola nauk przyrodniczych, sztuki, filozofii, aktywizmu czy administracji, szukamy sposobów prezentowania opowieści o tego rodzaju przestrzeniach i ekosystemach, a także wsłuchiwania się w głosy współtworzących je istot. Zależy nam na podkreśleniu wagi istnienia podobnych miejsc w miastach, przede wszystkim ze względów przyrodniczych i klimatycznych, zwracając przy tym uwagę na złożoność relacji i interesów powiązanych z nimi aktorów. www.zakole.pl