Zapraszamy na spacer badający zależności pomiędzy wodą a ciałami olsz i ludzi. Przewodniczkami po wilgotnym lesie będą Julia Krupa i Marianna Łupina – artystki i badaczki z grupy Chwaściarnia, z którymi zbadamy właściwości olchy, przyjrzymy się jej plastycznym korzeniom, porozmawiamy o roślinnej rezyliencji oraz sojuszach międzygatunkowych. Skorzystamy z technik spekulatywnych i stworzymy własne „opowieści w zastępstwie”, które następnie zinterpretujemy na papierze z pomocą tuszu z olszowych szyszek.
Na spacer obowiązują zapisy mailowe na: [email protected]
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA, prosimy o szybkie zgłaszanie się.
Szczegółowe informacje będziemy wysyłać do osób zapisanych dzień przed wydarzeniem.
W razie nagłej sytuacji i braku możliwości przybycia bardzo prosimy o danie nam znać – będzie miejsce dla kogoś innego!
Na spacery należy ubrać się w długie spodnie i kalosze lub ewentualnie inne buty terenowe/górskie odporne na błotne ścieżki. W przypadku zapowiadanych deszczy zabrać coś przeciwdeszczowego. Jeżeli prognoza obejmować będzie burze, możliwa jest zmiana terminu spaceru. Podczas spacerów będzie prowadzona dokumentacja fotograficzna i częściowo filmowa. Udział wiąże się ze zgodą na udostępnianie wizerunku. Można się zamaskować. Po spacerze będziemy prosić o krótki feedback – wrażenia ze spaceru i ewentualne sugestie – na miejscu lub później mailowo.
o prowadzących:
Pracownia budowania relacji z roślinami poprzez artystyczne praktyki zielarskie. Pierwotnie powstała w 2020 roku jako program edukacyjny z inicjatywy Julii Krupy, ze wsparciem Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej na Jazdowie. Aktualnie funkcjonuje jako kolektyw zrzeszający badaczki i artystki pracujące z roślinami: Anna Nowakowska, Marianna Łupina, Anna Maria Ziarkowska, Joanna Klikowicz, Julia Krupa, Martyna Chmielnicka, Tusia Kociubinska i Zuzanna Szymłowska. Grupa praktykuje partyzantkę ogrodniczą, miejskie zbieractwo, tworzy zielarskie receptury, prowadzi warsztaty i spacery w obszarze etnobotaniki i sztuki. Działa aktywistycznie w obszarze ekologii i poszanowania zieleni. W 2023 roku w piśmie „Czas Kultury” opublikowany został artykuł autorstwa J. Soćko, J. Krupa opisujący autorską metodę uważnościową Chwaściarni nakierowaną na świadome i zainspirowane zielarską etyką troski współzamieszkiwanie świata z roślinami.
Julia Krupa
Artystka i badaczka łącząca praktyki zielarskie ze sztuką. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim; prowadzi projekt „Zielarska droga do feministycznej bioegalitarności. Praktyki fitoterapeutyczne w Polsce wobec kryzysu klimatycznego” obejmujący badania terenowe, wywiady oraz wspólną praktykę z zielarkami. Jednym z celów projektu jest utworzenie Archiwum Herstorii Zielarskiej odzyskującego kobiece głosy w narracjach o roślinach i fitoterapii. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, dyplom “Zbieraczka, Zielarka, Wiedźma. Kobiecość wobec Natury” (2021). Laureatka nagrody głównej w konkursie artystycznym Inicjatywy Entry (2022). Członkini Chwaściarni.
Portfolio: www.juliakrupa.com.pl
Marianna Łupina
Kulturoznawczyni, entuzjastka spacerów performatywnych, badaczka nowych form współbycia z więcej-niż-ludzkim światem. Koordynatorka projektów na przecięciu literatury i humanistyki środowiskowej w centrum innowacji literackich Big Book Cafe. Stała bywalczyni ekosystemów podmokłych. Pasjonatka, praktykantka i propagatorka dzikiego pływania — woda jest ważną częścią jej tożsamości. Bliskie jest jej podejście, że być może relacja między ludźmi i światem więcej-niż-ludzkim napotyka przeszkody, gdy pojawia się w niej zbyt dużo słów, definicji i dyskursu naukowego. Lepiej dogaduje się z roślinami niż z ludźmi, choć chętnie eksploruje twórczy potencjał kolektywnego działania. Członkini Chwaściarni.